SPOTKANIE SZKÓŁ PARTNERSKICH W STADNICKIEJ WOLI

 

W dniach 18-20 listopada w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli odbyło się spotkanie szkół, współpracujących w ramach inicjatywy niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych Szkoły: Partnerzy Przyszłości. Przez trzy dni uczniowie szkół partnerskich z Ropicy Polskiej, z Przeworska i z Tallina wraz  uczniami gimnazjum w Stadnickiej Woli uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez nauczycielki języka niemieckiego: Marzenę Piwowarczyk, Karolinę Kucharską i Annę Milczarz.

Program spotkania był bogaty i różnorodny. Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, dzięki którym mogli się lepiej poznać i przełamać barierę językową. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania rozegrali grę terenową, podczas której cztery grupy rozbiegły się po parku miejskim i poszukiwały ukrytego skarbu. W czasie zabawy goście mieli także okazję do poznania zabytków i historii miasta Końskie.

Drugiego dnia uczniowie szkół partnerskich doskonalili swe umiejętności językowe, a także poszerzali swoją wiedzę o Polsce, Estonii i Niemczech. Uczniowie gimnazjum w Stadnickiej Woli przygotowali na tę okazję niemiecką sztukę ,,Gespenster gibt es nicht”, do obejrzenia której zaproszeni zostali także uczniowie innych szkół koneckich oraz naczelnik Wydziału Edukacji, pani Krystyna Milczarek. Spotkanie szkół partnerskich było ponadto doskonałą okazją do zaprezentowania polskich oraz poznania estońskich zwyczajów i tradycji. Podczas wieczoru narodowego, na który przybyli Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, pan Krzysztof Obratański wraz ze swoim zastępcą, panem Dariuszem Kowalczykiem, uczestnicy spotkania zaprezentowali między innymi narodowe potrawy, pieśni, zabawy i tańce ze swych krajów. W uroczystej kolacji podczas wieczoru narodowego wzięli udział Thomas Freundorfer, koordynator projektu Schulen: Partner der Zukunft na obszar Europy Środkowej i Wschodniej oraz dyrektor działu językowego Instytutu Goethego w Krakowie, pani Christa Ganterer.

Największą atrakcją spotkania w Stadnickiej Woli była z pewnością wizyta niemieckiego rapera Kronstädta, który wraz z innym raperem Bastim prowadził warsztaty muzyczne. Uczniowie przez cały dzień tworzyli z niemieckimi muzykami własne rapowane utwory, a następnie wszyscy mieli możliwość zaprezentowania efektów swej twórczości. Po południu Kronstädta z Bastim wystąpili w szkolnej auli i zaśpiewali kilka piosenek z własnego repertuaru. Na zakończenie koncertu wystąpił znany konecki zespół Red Bridge.

Spotkanie w Stadnickiej Woli było świetną okazją do nawiązania bliższej współpracy, wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Dla uczniów była to kolejna przygoda z językiem niemieckim, gdyż dzięki takim projektom rośnie chęć i motywacja do nauki języków obcych. Zadowolenie i pełne pochwały uwagi ze strony gości pozwalają uznać minione spotkanie za kolejne udane przedsięwzięcie w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli.