Goście ze Stanów Zjednoczonych w naszej szkole

1 lipca odwiedzili naszą szkołę goście ze Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele ruchu 4H. Była to grupa 16 osób - dziesięcioro młodych klubowiczów oraz dorośli liderzy. Wśród nich był między innymi Roger Tormolen, profesor Uniwersytetu Purdue w Lafayette w Indianie, propagator ruchu 4H oraz dyrektor Cindy Barnett z tej samej uczelni.

Amerykanie przebywali w Polsce w ramach współpracy, która od kilu lat trwa między klubami 4H ze stanu Indiana i województwa świętokrzyskiego. Klubowicze spotykają się co roku – w lata parzyste mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej goszczą Amerykanów, w nieparzyste polscy klubowicze odwiedzają stan Indiana. Wymiana zawsze polega na tym, że każdy z uczestników wyjazdu mieszka u rodziny, która zapewnia mieszkanie, wyżywienie oraz różnego rodzaju atrakcje. Są dni, które grupa spędza wspólnie zwiedzając region, jego zwyczaje, tradycje, kuchnię, uczestniczy w warsztatach. W tym roku odwiedzili m.in. Kraków, Wieliczkę, Busko Zdrój. Organizacją wymiany zajmuje się Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach we współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim.

Gości powitał dyrektor Czesław Staciwa, wicedyrektor Marian Wikiera, opiekunki klubu 4H – Justyna Soja-Sadowska i Justyna Maliborska oraz klubowiczki: Maria Tusińska, Karolina Stolarczyk i Zuzia Rurarz ora nauczyciele: p. Karolina Ludwikowska i p. Paweł Milcarek. Zwiedzając szkołę, Amerykanie poznali zasady funkcjonowania naszej placówki, podziwiali halę sportową, odwiedzali sale lekcyjne, oglądali fotografie na szkolnych korytarzach, a na koniec udali się do sali zajęć artystycznych, w której opiekunki klubu przygotowały prezentację działań uczniów i klubowiczów. Goście podziwiali prace przestrzenne, interesowały ich technik wykonania,

rozmawiali o działalności klubu. Dokonali pamiątkowych wpisów w kronice. Od szkolnego klubu 4H otrzymali upominek w postaci kolażu fotografii przedstawiających naszą szkołę i miasto Końskie.

Na zakończenie wizyty goście wręczyli drobne upominki związane z ruchem 4H i podziękowali za możliwość odwiedzenia naszej szkoły.