Ogólnopolski program edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo”

Program edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo” już po raz 6 zagościł w szkołach z całej Polski. W tej edycji padł rekord ilości uczniów, którzy mieli możliwość poznać najważniejsze zasady właściwego odżywiania. Gimnazjalistów było bowiem ponad 175000!

W tej grupie, znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. W programie uczestniczyła 22 osobowa grupa uczniów klas III a, III c i III d pracująca pod opieką p. J. Soi-Sadowskiej. Celem akcji był wzrost świadomości żywieniowej gimnazjalistów, przekazanie wiedzy uczniom z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach programu promowana była również wśród młodzieży postawa proekologiczna, zapoznawali się oni i dyskutowali na temat problemów społecznych takich jak: marnowanie żywności i niedożywienie w Polsce i na świecie.

Inicjatywa edukacyjna marki WINIARY pod hasłem „Żyj smacznie i zdrowo”  wspierana jest m.in. przez: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Dziecka, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Od organizatorów szkoła otrzymała pełen pakiet materiałów dydaktycznych i pomocy do lekcji. W skład zestawu wchodziło:

- 90 książek z przepisami

- 20 plansz edukacyjnych do scenariuszów

- plakaty edukacyjne

- scenariusze lekcji i materiały do spotkań z rodzicami

- płyta CD z elektronicznymi wersjami materiałów

- ankiety żywieniowe  dla uczniów

Te ostatnie uczniowie uzupełniali na starcie programu, wspólnie analizowali ich wyniki, wyciągali wnioski dotyczące zwyczajów żywieniowych, prawidłowej diety. Materiały edukacyjne powstały we współpracy z metodykami, dzięki czemu są zgodne z gimnazjalnym programem nauczania i stanowią doskonałe uzupełnienie wiadomości z przedmiotu: zajęcia techniczne – moduł kulinarny.

W ramach programu przeprowadzony został cykl zajęć w oparciu o otrzymane materiały. Tematy zrealizowanych lekcji:

- „Żywność bogactwem składników pokarmowych”

- „O racjonalnym odżywianiu, czyli 5 posiłkach dziennie”

- „Gotowanie – poznawanie smaków i aromatów produktów”

- „Żywność szanuję, żywności nie marnuję”

- „Nie marnuj żywności. Myśl ekologicznie”

- cykl lekcji „Problemy i tradycje żywieniowe różnych regionów świata”

Uczniowie wykonywali plansze dydaktyczne omawiające zagadnienia związane z hasłem „Żyj smacznie i zdrowo”, przygotowywali proste potrawy, desery, ciasta, które wspólnie spożywali. Uczyli się zasad dekorowania stołu. Przeprowadzili również zajęcia dla uczniów klas szóstych pod hasłem „Piramida zdrowego żywienia”.