„Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością”

Uczennice naszego Gimnazjum: Karolina Stolarczyk i Wiktoria Jakubowska z kl. II c wzięły udział w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością” zorganizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Dziewczyny przygotowały prace literackie – wywiady (w formie albumów) na temat różnych obchodów Święta Niepodległości w naszej gminie. Wywiady zostały przeprowadzone z przedstawicielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kpt. Jerzym Łabętowiczem.

Karolina w swojej pracy skupiła się na wspomnieniach pana Jerzego dotyczących obchodów Święta Niepodległości od czasów II Rzeczypospolitej poprzez II wojnę światową, okres PRL-u, aż do czasów współczesnych. Wywiad Wiktorii opierał się na refleksjach pana Jerzego dotyczących zaangażowania młodzieży ze Stadnickiej Woli w szkolne i gminne obchody Święta Niepodległości. Obie prace zilustrowane zostały fotografiami, kserokopiami scenariuszy uroczystości, zaproszeń, pracami plastycznymi.

Opiekunami uczennic były panie: Lilianna Saik i Justyna Soja-Sadowska.

Tuż przed 11 Listopada, uczennice otrzymały wiadomość o wynikach konkursu. Z ogromną radością przyjęły decyzję jury o przyznaniu Karolinie I, a Wiktorii – III miejsca. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 10 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie.