Wycieczka klas czwartych

6 października uczniowie klasy 4a i 4b udali się na autokarową wycieczkę do Kałkowa, Tokarni i Kielc. W Kałkowie - Godowie zwiedzali pod opieką przewodnika Sanktuarium zwane Golgotą. Ten niesamowity budynek to w rzeczywistości zlepek komnat, komór i mniejszych lub większych komórek, z których każda przypomina jedno bolesne wydarzenie w dziejach Polski. Najwięcej wystaw poświęconych jest wydarzeniom z II wojny światowej powiązanych z męczeństwem Polaków na Wschodzie, takim jak Katyń, Kozielsk czy Ostaszków, ale nie tylko. Są tam też tematy bliższe naszym czasom, jak strajki i tragedia w kopalni Wujek, śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, walka narodu z władzą inspirowaną zza wschodniej granicy za smutnych czasów PRL.” (www.ruszajwdroge.pl)

Tuż obok Golgoty znajduje się mini zoo, w którym dzieci w drodze powrotnej mogły oglądać czworonożnych „przyjaciół”.

Kolejnym punktem wycieczki był Park Etnograficzny w Tokarni, w którym czwartoklasiści mogli oglądać dawną architekturę świętokrzyskiej wsi, wnętrza starych chałup, zwiedzali powozownię i czasową ekspozycję sztuki ludowej. Wzięli udział w lekcji „Jak żyły dzieci na dawnej wsi?” prowadzonej przez pracownika muzeum. Zajęcia odbywały się w jednej ze starych chat, w której ciepło dawało rozpalone w piecu drewno. Siedząc wspólnie przy drewnianym stole wszyscy mogli wysłuchać opowieści o dawnych zajęciach dzieci na wsi, obejrzeć przedmioty i zabawki, z jakich korzystały. Chłopcy mieli również okazję poczuć przez chwilę uroki dawnych obowiązków, przynosili bowiem drewno z komórki i sprawdzali, jak nosiło się wodę w wiadrach zawieszonych na nosidłach. Następnie uczniowie ćwiczyli kaligrafię piórkiem i atramentem. To ostatnie zadanie okazało się dla niektórych dużym wyzwaniem.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kinie Helios w Kielcach i udział w projekcji filmu animowanego „Sekretne życie zwierzaków domowych”.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Łyczek, Justyna Maliborska i Justyna Soja-Sadowska.

FOTORELACJA