Wystawa Marzenny Kądzieli „Birma”

 

„Zaczęło się od marzeń w dzieciństwie, czytania książek podróżniczych i oglądania legendarnego programu Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej „Pieprz i wanilia". Potem weszłam w dorosłe życie, skończyłam studia, założyłam rodzinę, urodziłam dzieci i na te podróże nie było ani czasu, ani pieniędzy. A potem zrobiło się tak – „pstryk" i wszystko się odmieniło. Przypadkowe zrządzenie losu zaprowadziło mnie aż na Karaiby i od tego czasu zwiedziłam już ponad osiemdziesiąt krajów…”

                                                                                                                                                                                                                Fragment wywiadu portalu Kurier365.pl

 

    17 października 2012 r. w Bibliotece Publicznej MiG Końskie mieliśmy okazję wysłuchać opowieści i obejrzeć relację fotograficzną z jednej z takich podróży pani M. Kądzieli. Tym razem podróżniczka zaprosiła nas do Birmy.

Jak prawdziwy przewodnik, ubrana w tradycyjną birmańską spódnicę, autorka zabrała nas do niezwykłej krainy, pełnej pogodnych, choć biednych ludzi. Pokazała nam ich codzienne życie (zwyczaje, stroje, życie na jeziorze Inle). Opowiedziała o kobietach „żyrafach” noszących mosiężne obręcze na szyjach, o buddyjskich mnichach i świątyniach, które „kapią od złota”.
Po prezentacji multimedialnej wszyscy mieli okazję spróbować tradycyjnej birmańskiej przekąski – kiszonych liści herbaty zmieszanych z orzeszkami ziemnymi.

 

Zdjęcia autorstwa M. Kądzieli pochodzą ze strony: http://www.echodnia.eu

Zdjęcia autorstwa M. Kądzieli pochodzą ze strony: http://www.echodnia.eu